10 psikolojik etki

10 psikolojik etki

24 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Neredeyse her gün sizi etkileyen 10 etkiyi size anlatmaya karar verdik . Böylelikle anlam veremediğiniz davranışlarınızın sebebini belki anlayabilirsiniz.

1- Güzellik korkusu

Sıradan insanların güzel insanların yanına oturmaktan çekindiğini hiç fark ettiniz mi? (özellikle toplu taşımada) Onların yanına sadece başka yer yoksa otururlar. Bu bazı insanların güzel insanların yanında heyecan, kendini fazla kontrol etme,yüzünü kapama, kıyaslanma korkusu ve bakışların yakalanması gibi aşırı duygular hissetmesinden kaynaklanır. Bunun gibi stresler sıradan insanların yanında belirmez.   


2- Ulaşılması zor etkisi

Genellikle ulaşılması zor olanın cazip olduğu düşünülür. “Aklında ne var acaba?” diye düşündüğümüz insanlar her zaman tanışmak için daha ilgi çekici olmuşlardır.  


3- Başarı önyargıları

Genellikle başarılı insanlar tarafından yapılan şeyleri tek taraflı yargılarız. Örneğin çok ünlü bir markayı satan zengin bir işadamını ondan önce o işi yapmaya çalışırken başarısız olan iş adamlarını hiç hesaba katmadan kıskanırız. Bu yüzden olaylara değişik açıdan bakılmalıdır.


4- Beden negatifliği

Beden negatifliği, bir insan çirkin olduğunu düşünüp hayatını bu yüzden zora soktuğu zaman ortaya çıkar ve bu insanların tüm hayatı kocaman bir başarısızlıktır. Aynı zamanda bu insanların çoğu aslında çekicidir ama hatalarından çok özgüvensizlikleri onlara sorun yaratır.


5-Kuleshov etkisi

Bu etki bir gözlemleyici birbiriyle alakasız iki şey gördüğünde ve bilinçsizce onları bağdaştırdığında ortaya çıkar. Bu etki sadece görüntü yönetmenleri tarafından değil size belirli ürünlerle belirli karakterleri aşılamaya çalışan pazarlamacılar tarafından da kullanılır.


6- Yere yapışma etkisi

Bir çiftin sokakta yürüdüğünü ve bir tanesinin bir direğe çarptığını düşünün. Diğerinin sevgilisi hakkında “Tam bir salak!” diye düşünmesi biraz imkansızdır. Aksine, düşen kişi gözüne çok daha tatlı görünür. Bu da mükkemmelliyetçiliğin itici ve hataların daha çekici olmasından kaynaklanır. Çünkü hatalar insana özgüdür. İşte bu yüzden artık hoşlandığınız birinin önünde tökezlediğinizde çok da fazla üzülmemelisiniz.


7- Kümeleme yanılgısı

Bu yanılgı rastgele rastlantılar içinde bir sistem görme eğiliminden kaynaklanır. Bu genellikle kumarbazlara ve kader işaretleriyle ilgili olan insanlara hitap eder. İkisi de olayları yanlış açıklar. Kendinizi kandırmayın lütfen!


8- Tercih çelişkisi

Tercih Çelişkisi etkisine göre bir şeyin çeşidi ne kadar çoksa en son kararımızda o kadar mutsuz oluruz. Hatırlayın: Bazen aldığınız bir şeyden pişman olursunuz çünkü başka modelleri ve indirim fırsatlarını geride bıraktığınızı düşünürsünüz.Yani son kararımız en iyisi olsa bile mutsuz olmaya devam ederiz çünkü seçenekler çok fazladır.


9- Sonuca Saptırma

Genellikle bir kararımızın doğruluğunu o kararı alana kadar kat ettiğimiz yolları düşünerek değil de sonucunu düşünerek yargılarız. Bu etki genellikle bizi sonuca odaklayan (örneğin; satın alma) reklam şirketleri tarafından kullanılır. Yani eğer bir iPhone alıyorsanız tüm paranızı ona harcamanızın doğru olup olmadığını sorgulamazsınız.


10- Çapa Etkisi

Bir kıyafetin gerçek fiyatına satılıp satılmadığını tahmin etmek insanlar tarafından sıkça yapılan bir şeydir ve buna çapa etkisi denir. Bu etki genellikle mağazalar tarafından kullanılır. Örneğin, bir bluza 300 TL vermeyeceğinizi bilirsiniz. Ama orijinal fiyatının 1000 TL olduğunu görürseniz uydurma bir fiyat olsa bile bunun büyük bir indirim olduğunu düşünürsünüz.