8 İkonikleşmiş Chanel parçası

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

7 Eylül 2018 0 Yazar: admin

Coco Chanel dünyadaki en yetenekli moda tasarımcılarından biri. Onun için moda dehası desek yanılmış olmayız. Chanel 100 yıl önce bulunmuş olmasına rağmen hala dünyadaki en ünlü, prestijli ve tanınmış moda evlerinden biri. Peki sırrı nedir? Chanel trendleri umursamaz, kıyafet, aksesuar ve zamansız lüksü yaratır. Chanel’in bize sunduğu en ikonik parçalara bir göz atalım…
8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Breton top

Görünüşe göre Chanel denizcilerden ilham almış. Ünlü breton toplar günümüzde basit ve klasik bir parça gibi gözükebilir, çoğumuz dolabımızı onlar olmadan hayal edemeyiz. Ama bu Chanel ve ona denizci üniforması sevdası sayesinde bu parçayı klasikleştirdiği için teşekkür etmeliyiz. Chanel günümüzde hala, neredeyse her koleksiyonunda breton toplar kullanıyor.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Sahte inciler

Sahte inciyi kitlelere sunan ilk kişi Coco Chanel’dir. Her kıyafeti aksesuarla süslemek gerektiğine inanırdı, fakat herkesin pahalı incileri ve değerli taşları satın almayı karşılayamayacağının da farkındaydı. Bu yüzden sahte inci ve altınları piyasa sundu, bu sayede kadınlar kendilerini sınırlandırmadan düzgün bir şekilde aksesuar takabilecek ve bir servet harcamak zorunda kalmayacaktı.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Küçük siyah elbise

Coco Chanel’den önce siyah elbiseler sadece cenazelerde ve yas tutan kadınlarca giyilirdi. Aksi takdirde, garip ve çirkin olarak kabul edilirdi. Ama Coco bunu değiştirdi. Vogue’ın “tüm kadınların zevkine hitap eden üniforma” demesinden itibaren dünyadaki en popüler elbise haline geldi ve hala her kadının gardırobunda klasik bir parça olarak yer alıyor.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Yünlü ceket

Chanel’in yünlü ceketi sonbahar ve kış için tercih edilebilecek en iyi kıyafet. Soğuk kış aylarında ceketin yünü sizi sıcak tutarken, ipek astarı ise ceketi giymeyi rahat bir hale getiriyor. Sıcak tutuyor, elegant ve rahat bir parça kış için ihtiyacınız olan her şeye sahip üstelik çok tarz bir ceket.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Chanel No. 5

Chanel No.5, 1922’de yaratıldı ve isminde moda evinin adı geçmeyen ilk parfüm olarak tarihe geçti. Parfümcü, Coco için 10 farklı koku yarattı ve Coco en güzel kokan ve uğurlu numarası olan 5 numarayı seçti. O zamandan beridir parfüm en popüler koku oldu ve hala dünyada en çok tercih edilen ve hemen fark edilen parfümler arasında.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası

Yatçı pantolonu

Yatçı pantolonlarına bakarken, Coco’nun kadınların sadece etek ve elbise giydiği bir dönemde doğduğunu unutmayın. Ama o asi bir kadındı, bu yüzden sık sık erkek arkadaşının takımlarını ödünç alırdı ve pantolonlarını giyerdi, bu durum sonradan kadınlar için pantolon tasarlamasına neden oldu.  Bu yatçı pantolonları kadınlar arasında büyük hit oldu ve yakından bakarsanız bu tarz pantolonlar hala tarz. Bu sene, bu stil tekrardan moda dünyasına dönüyor.

8 İkonikleşmiş Chanel parçası