Bu hamurlar çok şeker!

Bu hamurlar çok şeker!

12 Mart 2020 0 Yazar: admin

Dışarıdan aldığımız, lezzetli pastaların üzerini süsleyen, birbirinden güzel süslemelerin asıl kaynağını evinizde de yapmak istemez misiniz?

Dışarıdan aldığımız, lezzetli pastaların üzerini süsleyen, birbirinden güzel süslemelerin asıl kaynağını evinizde de yapmak istemez misiniz?
Tadına doyamadan yediğimiz leziz pasta, kek ve kurabiyelerin üzerini süsleyen figürler şeker hamurundan elde ediliyor. Pasta, kek ve kurabiyelerin üzerini kaplamak, çeşitli figürlerle süslemek için kullanılan şeker hamurlarını satın alabileceğiniz gibi evde yapmanız da mümkün.
 
Yoğun olarak pudra şekerinden elde edilen şeker hamurları, piyasada çoğunlukla beyaz olabildiği gibi, renkli olanları da mevcut. Şeker hamurunu renkli bulamayanlar ise jel yada gıda boyalarıyla renkli hale getirebilirler. Ancak jel boyaların yoğunluğu dikkate alınarak az miktarda kullanılmalı, doğal ve sentetik renklendiriciler tercih edilmelidir.
 
Leziz pastanızı kendi ellerinizle yapıp, süslemesini de kendiniz yapmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken; marketten alacağınız marshmallow şekerler. Marshmallow şekerler, şeker hamurunuzu pratik bir şekilde hazırlamanızda büyük yardım sağlayacaktır. Marshmallow şekerlerini aldıktan sonra gerekli olan malzemeler ise; 4 yemek kaşığı su, 500 gr pudra şekeri ve bir tutam tuz.
 
Şeker hamuru için gerekli malzemeleri temin etmek kadar yapması da oldukça kolay. Şekerleri bir kaseye koyarak su dolu bir tencerenin içine kaseyle birlikte, içine su girmeyecek şekilde ısıtmaya başlayın. Şekerler eridikten sonra içine tuz, 250 gram pudra şekeri ve 4 yemek kaşığı suyu ilave ederek karıştırın ve hamurunuzu bir kenara alın. Bir kabın içinde bol pudra şekeri ile yoğurun. Hamur ele yapışmayacak kıvama geldikten sona yuvarlak şekil vererek etrafına margarin sürün ve streç film yada naylon bir malzemeyle hava almayacak şekilde sarın. 24 saat oda sıcaklığında beklettikten sonra pastalarınızı eğlenceli bir hale getirerek dilediğiniz figürlerle, renk renk süsleyebilirsiniz.
 
İşte birbirinden güzel süslemelerle fikir sahibi olabileceğiniz pastalar ve kurabiyeler…