Cad/Cam sistemi nedir?

Cad/Cam sistemi nedir?

12 Mart 2020 0 Yazar: admin

Protez yaptırmak zorunda kalan ya da köprü, porselen dolgu gibi restorasyonlara ihtiyaç duyan kişiler son dönemde Cad/Cad sistemini tercih ediyor. Peki Cad/Cad sistemi nedir?

Protez yaptırmak zorunda kalan ya da köprü, porselen dolgu gibi restorasyonlara ihtiyaç duyan kişiler son dönemde Cad/Cad sistemini tercih ediyor. Peki Cad/Cad sistemi nedir?
Kısıtlı zamanı olan ya da geleneksel yöntemlerde uygulanan prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyen hastalara tek seansta eksiksiz dişlere sahip olmasını sağlayan bir sistem olan Cad/Cad sistemin Bezmialem Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez anlattı.
 
Dijital devrim
 
Bilgisayar destekli üretim ve tasarım anlamına gelen Cad/Cam sistemi (Computer Aided Design ve Computer Manufacturing), günümüzde estetik diş hekimliğinde meydana gelen en güzel ve en yeni gelişmelerden biridir. Uzmanlar ağız ve diş sağlığına sağladığı yararlar sebebiyle bu teknolojiye diş hekimliğindeki dijital devrim olarak adlandırıyor.
 
Estetik ve ağız yapısına uygun dişler hayal değil
 
Cad/Cam, uygulama yapılacak bölgenin dış ve iç yüzeyinin şekli hakkında detaylı bilgi sahibi olunmasına olanak verir. Ayrıca protetik diş tedavisinde sıklıkla uygulanan kuronlar-köprüler, lamineler ve inleyler-onleyler gibi porselen restorasyonların ağız yapısına daha uyum sağlayan ve hastaya estetik bir görünüm kazandıran bir şekilde tasarlanmasını sağlar. Hastalar bu yöntem sayesinde defalarca diş hekimine gidip gelmeden tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşabilir. Dijital diş hekimliğinde, yapılan restorasyonun estetiğinin yanı sıra, vücuda biyolojik açıdan uyumlu olması da oldukça önem taşır. Bu sebeple cad/cam sistemlerinde, diğer yöntemlere nazaran biyolojik uyumluluğu daha iyi materyallerin kullanımını tercih edilir.
 
Son derece güvenli
 
Cad/Cam sisteminin güvenilir ve teknik olarak oldukça hassas bir yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Cad/Cam teknolojisi kullanılarak hastadan alınan geleneksel ölçü yönteminden farklı olarak diş hekimi bilgisayara bağlı olan kamera ile ölçü alır. Sistemin hassasiyeti mikron seviyesinde olduğundan, yapılan restorasyonların uyumu, geleneksel yöntemlerle elde edilene göre çok daha iyidir. Tasarım aşamasında her türlü detayın gözlenerek, kontrol edilebilmesi sayesinde üretim kalitesi de artar” ifadelerini kullandı..
 
1 saatte yepyeni dişler
 
Prof. Dr. Üşümez Cad/Cam teknolojisinin nasıl işlediğini şöyle anlattı: “Sistemde öncelikle kamera ile hastadan ölçü alınır. Daha sonra elde edilen ölçü üzerinde bilgisayar ekranında sanal restorasyonlar tasarlanır. Tasarlanan restorasyonlar, sistemin diğer parçası olan tornalama bölümünde üretilir. Ekranda görünen ürünün birebir aynısı üretilir. Cad/Cam uygulamasında tüm aşamalar otomasyon sistemi ile gerçekleştiğinden dental laboratuvar kaynaklı oluşabilecek kusurların ortadan kaldırılması nedeniyle hata payı da sıfıra iner. Cad/Cam teknolojisi ile üretilen porselen kaplama 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde hazırlanabilir. Bu yöntem sayesinde hasta uzayan seanslardan da kurtulmuş olur.”