DENİZ VE HAVUZ SONRASI SAÇ BAKIMININ SIRLARI

DENİZ VE HAVUZ SONRASI SAÇ BAKIMININ SIRLARI

4 Aralık 2018 0 Yazar: admin

Denizin ve havuzun keyfinin çıkarıldığı güneşli günlerde saçlara gösterilen bakım da önem taşıyor. Havuzdaki zararlı organizmaları temizlemek için kullanılan klor, denizdeki aşırı tuz ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak saçlara çok ciddi zararlar veriyor. İşte deniz ve havuz sonrası saçlarınızın yıpranmasını en aza indirmek için yapmanız gerekenler…

DENİZE VEYA HAVUZA GİRMEDEN ÖNCE

Deniz ve havuz sonrası yapılan bakımlar saçların yıpranmasını büyük ölçüde azaltır. Fakat suya girmeden önce yaptıklarınız sonrasından çok daha önemli.

BONE KULLANIN

Bone kullanmak suyun saçlarınıza verdiği zararı en aza indirir. Ama bone kullanmaktan hoşlanmıyorsanız suya girmeden önce saçlarınızın tümünü çeşme suyuyla ıslatın ve durulama gerektirmeyen bir saç kremi ya da yağını saçlarınıza yedirin. Kuru saç daha çok kimyasal emdiği için saçlarınızı ıslatmanızın faydası olacaktır. Ayrıca klor ve tuzun kurutucu özelliğinden korunmak için nemlendirici kullanmak da yararlı olacaktır.

DENİZ VE HAVUZ SONRASI SAÇ BAKIMI

1. SUDAN ÇIKTIKTAN HEMEN SONRA DUŞ ALIN

Denizden veya havuzdan çıkar çıkmaz duş almalı ve şampuan kullanarak saçlarınızı, saçlarınızda biriken klor ve tuzdan arındırmalısınız. Her gün saçlarınızı şampuanla yıkamak önerilmiyor fakat her gün yüzüyorsanız bunu yapmanız gerekiyor. Saçlarınızın uçları daha kolay kırıldığı için krem kullanmayı unutmayın. Bu adım kesin bir çözüm sunmamakla birlikte kesinlikle atlanmaması gereken bir adım.

2. SAÇLARINIZIN İHTİYACINA GÖRE MASKELER YAPIN

Maskeyi yüzme sıklığınıza göre haftada bir veya iki defa maske yapmalınız. Zeytinyağı veya doğal içerikli hindistan cevizi yağını diplerden uçlara sürüp birkaç saat bekletirseniz saçlarınız güçlenecek ve parlaklığı artacaktır. Aynı zamanda çok sık olmamakla birlikte keratin bakımı da yapabilirsiniz. Protein saçınız için çok faydalıdır.

3. YEDİĞİNİZ BESİNLERİN İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN

Son olarak dıştan yaptığınız bakımlar kadar beslenme de saçlarınız için oldukça önemli. Saçlarınızın kırılmasını önlemek, parlaklığını korumak için kremler kadar yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Proteinler, karbonhidratlar, sağlıklı yağ asitleri ve A, E, C, B vitaminlerine beslenmenizde daha çok yer vermeli ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tercih ettiğiniz gıdalar vücudunuza içten bakım yapar, saçlarınızın sağlığını korumaya yardımcı olur ve saçtaki kırılmaları önler.