diyet yemekleri

diyet yemekleri

14 Mart 2020 0 Yazar: admin

Hem bedeninizden memnun değilsiniz hem de diyet yaparken zorlanıyorsunuz. Aslında her şey daha kolay olabilir…

Hem bedeninizden memnun değilsiniz hem de diyet yaparken zorlanıyorsunuz. Aslında her şey daha kolay olabilir…
Herkes kilo vermek ister… Bunun için ‘daha az ye ve egzersiz yap’ kulağa ne kadar basit geliyor değil mi? Uygularken zorlanıyorsanız işte size diyet yaparken zorlanmamanız için gereken her şey burda…
Bol bol su için: Açlık ile susuzluğu karıştırmayın. Su ve az kalorili meyve suları midenizde tokluk hissi uyandıracağından ihmal etmemenizi öneririz.
Meyve ve sebze yiyin: Günde 5 porsiyon yemekten çekinmeyin. Kulağınıza çok geldi değil mi? Uzmanlar, lifli sebze ve meyveleri gıda hacmi çokluğundan midenizi tatmin edeceğini ve açlık hissinizi bastıracağını söylüyorlar. Koca bir tabak pilav yerine meyve yemenin kime ne zararı olabilir?
Gerçekten aç olup olmadığınızı düşünün: Kendinizi tatmin etmek kesinlikle yemek yemeyin. Vücudunuz yakıt gerektiği için acıkır. Bunun bilincinde olun ve sırf zevk için, canınız çekiyor diye kendinizi salmayın! Yemek yediğinizde kendinizi iyi hissetmelisiniz. Şişmiş veya yorgun değil.
Gece aperatifleri konusunda titiz olun: Televizyon izlerken cips, kola, çekirdek, kurabiye yemek vücudunuzun hızlıca yağlanmasına neden olur. Oturduğunuz için aldığınız kalorileri yakamazsınız. Gece metabolizmanın zayıfladığınıda unutmayın. Gece ya mutfağınızı kapatın yada 100 kalorilik yiyecek paketi hazırlayın. Az yağlı dondurma ve sınırsız şekersiz çay için.
En sevdiğiniz yemeklerin tadını çıkarın: En sevdiğiniz yemekleri tamamen kesmek yerine haftada bir gün az porsiyonlarla yiyin.
Evde mümkün olduğunca az vakit geçirin: Evde canınız sıkılacağından sürekli birşeyler yeme isteği uyanacaktır. Arkadaşlarınıza misafirliğe gidin, iş yerinde daha fazla vakit geçirin, yürüyüşe çıkın. Unutmayın, bir süre bu şekilde idare etmeniz gereklidir.
Erken uyuyun: Erken yatarsanız gece acıkma faslını uykuda geçirirsiniz. Böylece ertesi sabah uyandığınızda gece yedikleriniz yüzünden pişmanlık duymazsınız.
Karbonhidratlar ve proteinleri karıştırmayın: Makarna yiyorsanız yoğur yemeyın. Yumurta yiyorsanız ekmek yemeyin. Ve hatta mümkünse her öğününüz proteinden oluşsun. Protein, kas kütlesini korumaya yardımcı olur ve yağ yakmaya teşvik eder.
Baharat kullanın: Yemeklerinizin lezzetini arttırmak için baharat ekleyin.
Mutfağınıza sağlıklı yiyecekler stoklayın: Pizza sipariş vermek yerine 5-10 dakika içinde hazırlayabileceğiniz yemekler için alışveriş yapın. Unutmayın! Sadece diyet yaparken tüketebileceğiniz ürünler almalısınız. Örneğin: 2 dakikada mikrodalgada yapabileceğiniz yağsız patlamış mısır (fincan başına 20 kalori), dondurulmuş sebzeler, Izgara tavuk göğsü,
Küçük tabaklar kullanın: Büyük tabak az öğün psikolojik olarak ‘doymadım’ hissi yaratacaktır. Öğününüz büyük tabakta küçük gözükeceği için küçük tabaklar almanız işe yaracaktır.
Kafanızı meşkul edin: Kitap okuyun, müzik dinleyin, film izleyin, yazı yazın. Açlığınız ve yemekler aklınıza gelmemeli!
Aktif olun: Ya kendinizi cezalandırmak yada kendize yemek hakkı vermek için egzersizi kullanmayın! Bunun yerine egzersiz yaptığınızda ne kadar iyi hissettiğinizi, ne kadar rahat uyuduğunuzu hatırlayın.