GÖZ ALTI MORLUKLARI VE TORBALARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN

GÖZ ALTI MORLUKLARI VE TORBALARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN

13 Kasım 2018 0 Yazar: admin

Göz çevresinde ödem ve torbalanma neden olur? Göz altı morlukları kimlerde daha sık görülür? Göz altı morluklarından kurtulmak mümkün mü? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

GÖZ ÇEVRESİNDE ÖDEM VE TORBALANMA NEDEN OLUŞUR?

Göz çevresinde zengin bir damarsal ağ yapısı vardır. Zamanla derinin ince ve hassas olması nedeniyle de alt kapakta ödem ve torbalanma meydana gelmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Daha yaşlı ve yorgun görünmemize genetik faktörler, göz altı yağ yastıkçıları, hormonal ve metabolik düzensizlikler ve allerjik faktörler sebep olabilir. Aşırı tuz tüketiminden kaçınmak ve yeterli su tüketmek bu noktada oldukça önemlidir. Ayrıca bu sorunun olası (böbrek,tiroid,allerji ) tıbbi nedenler ve kullanılan kozmetikler açısından araştırılması gerekir. Göz yaşı kanallarını tıkayabilen uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı şişkinliğin artmasına neden olabilir. Kafein içeren göz kremlerinin torbalanma belirtilerinde azalma yarattığı bildirilmektedir. Çünkü kafein kan dolaşımını uyaran, yapılandıran ve kılcal damarlardan sıvı akışını kontrol eden güçlü bir antioksidandır. Ürün seçimi ve ayrıntı için mutlaka bir dermatoloji uzmanına baş vurulması gerekir.

GÖZ ALTI MORLUKLARINDAN NASIL KURTULUNUR?

Göz altı derisi; vücudun en ince ve zayıf derisi olduğu için bu bölgedeki kılcal damarlarında o derece fazla görünür hale geldiği bir alandır.Göz altı morluklarının ilk nedeni genetik faktörlerdir. Fakat dengesiz tek yönlü beslenme, uykusuzluk,stres, allerjik hastalıklar, fazla güneşlenme cilt morluklarını arttıran faktörlerin arasındadır.Tedavide eğer varsa altta yatan hastalıkların tedavisi uygun olur. Soğuk kompres uygulanması,uyku düzeninin sağlanması ve yatarken ekstra bir yastık kullanılması göz altı toplar damarlarındaki dolgunluğu azaltarak kısmen etkili olabilmektedir. Lokal etkili kremlerden C, E ve K vitamini içeren kremler, Retinol ve Glikolik Asit içeren ürünlerden faydalanmak uygun bir yaklaşımdır.

KIRMIZI SİVİLCE LEKELERİ İZ BIRAKIR MI?

Sivilce problemi sonrası kırmızı lekeler ve izler bir çok kişinin sorunu arasındadır. Deride bir bölgede tekrar sivilce çıkmazsa genel bir kural olarak 2-4 ay içinde gerilemektedir. Ancak bir sivilce derin ve uzun süreli ise kırmızı leke bırakma olasılığı da bir o kadar yüksektir. İşte bu yüzden erken dönemde akne tedavisine başlanılması gerekir. Eğer kırmızı lekemiz varsa ilk hedef yeni sivilce çıkışını durdurmak ve var olan akneleri yok etmektir. Tedavi için bir yandan akne tedavisini sürdürmek eş zamanlı olarak da A vitaminli kremler, kimyasal ve meyve asitli peelingler, lazer tedavileri, dermaterapi gibi yöntemlerin uygulanması gereklidir.

NEDEN GECE KREMİ KULLANILMALI ?

Gece kremi cilt sağlığı için önemlidir. Çünkü gece deriden su kaybı en yüksek düzeyde gerçekleşir. Ayrıca deri hücrelerinin yenilenme ve onarım işlevi gece uyku sırasında olur. Bu sebeple gün boyu biriken toksik maddelerin arındırılması ve yeni sağlıklı deri hücrelerin oluşabilmesi için en uygun zaman dilimi gecedir. Gece kremleri uzun bir zaman deride kaldıkları için yüzeydeki nem kaybının daha etkin bir şekilde önlerler ayrıca ciltteki kuruluk ve çevresel hasarların neden olduğu hasar gece kremleriyle daha başarılı giderilir.