Güzelliğinizi destekleyecek 6 süper besin

Güzelliğinizi destekleyecek 6 süper besin

24 Eylül 2020 0 Yazar: admin

En doğal hali ile gerçekleşen beslenmenin de cilt bakımı için ekstra avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

Son zamanlarda ilk insanların beslenme tarzlarını inceleyerek ideal diyete ulaşmak için bir eğilim var. En doğal hali ile gerçekleşen beslenmenin de cilt bakımı için ekstra avantaj sağlayacağı düşünülüyor.


Birçok yiyeceğin sağlıklı bir cilt için beslenme alışkanlıklarınız arasına girmesi gerekirken, bazıları da direk cilt üzerine uygulanabilir. Bu tür gıdalar, pul pul dökülmeyi engeller, nemlendirir, iyileştirir, korumasını engeller ve iyileştirir.


Dünya çapındaki cilt bakımı firmaları, doğallığa gün geçtikçe daha çok yöneliyor. Hali hazırda kozmetik ürünlere alerjisi olan insanların kendi ‘mutfak kozmetikleri’ni yaratması ise kaçınılmaz. İşte size önerebileceğimiz kimi süper besinler:


Keten tohumuİçerdiği Omega 3 ve yağ asitleri keten tohumunu kalp sağlığı için faydalı bir besin kılarken, aynı zamanda hormon ve cilt fonksiyonlarını dengelemek için de tercih edilmelidir. Keten tohumu yağı, kuru cildi besler. Öğütülmüş keten tohumu ise ev yapımı yüz kremine muhteşem bir katkı sağlar.


Hindistan ceviziHindistan cevizi yetişen bölgelerde, insanlar her zaman ideal bir gıda olarak hindistan cevizi suyu ve hindistan cevizi eti tüketir. Şimdi bilim adamları Hindistan cevizini yetiştiği bölgelerde yaşamayan insanlara da ısrarla öneriyor çünkü orta zincirli trigliserid bakımından oldukça zengin ve beslenmede ön planda tutulması şart. Kalp ve beyin sağlığına faydalı. İçerdiği laurik asit bakteri ve virüslerle hem içeride hem dışarıda savaşıyor. Ve cilt nemlendirici, saç besleyici ve hatta güneşten koruyucu olarak da ideal.


Aleo veraVitaminler, mineraller, sakaridler, amino asitler, antrakinonlar, enzimler, saponinler ve salisilik asitler olmak üzere aleo vera bitkisi bünyesinde 75 aktif bileşene sahip. Yapılan çeşitli çalışmalara göre kan şekerini dengelemesi, kolesterolü önlemesi ve ritim bozukluğuna iyi gelmesi diğer sağlık avantajlarının yanında başlıca gelenler. Dikenli yaprakları içinde bulunan sümüksü, sulu jelin topikal kullanımda yanık, yüzey yaraları, sivilce, kızarıklık, iltihap ve diğer birçok cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Her cilt türünde günlük kullanım için ideal bir seçenek.


PapatyaÇoğu insan bir fincan sıcak papatya çağını oldukça dinlendirici ve rahatlatıcı bulur. Papatya, merkezi sinir sistemini sakinleştiren ve vücuttaki iltihabı bastıran ve sindirimi geliştirdiği bilinen çeşitli kimyasal bileşenler içeren çiçekli bir bitkidir. Güçlü anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkiye sahip papatyanın suyu deri için ideal bir tonik olur. Taze demlenmiş ve soğutulmuş çay ise göz şişkinlik ve iltihaplanmalarına oldukça iyi gelir. Ayrıca akne ve döküntüler için de kullanılabilinir.


BalkabağıOldukça değerli bir besin olan balkabağı, lifli ,düşük kalorilidir ve hastalıklarla mücadelede çok önemli olan potasyum, magnezyum ve vitamin A, C ve E sahibidir. Cilt bakımı için, kabakta bulunan doğal enzimler güvenli ve etkili bir eksfoliyatörüdür – sert kimyasallar içeren peelinglere göre nazik bir alternatif. Kabak ayrıca bir bitkinin içerebileceği en yüksek salisilik asit konsantrasyonunu içerir ki bu da beta-hidroksi asittir. Salisilik derin gözenekleri temizlemek ve yüzey birikimini kaldırmak için kullanılır. Hücresel yenilenme sağlar ve zayıflamış cilt yapılarını güçlendirir. Bu özellikle de kendisini genç olanlar kadar yenilemeyen yaşlı ya da yıpranmış ciltler için önemlidir.


PapayaPapaya kabuğu bolca papain denilen bir enzim içerir ve bu enzim cilde uygulandığında keratoliytik etkisi yaratır, yani cildi ölü hücrelerden arındırır ve yumuşatır. Papain birçok profesyonel peeling yüz maskeleri ve serumlarda kullanılır.

Tüketilen zaman, aynı enzimler sindirime yardımcı olur. C vitamini, karotenoidler ve çeşitli diğer antioksidanlar da yüksek oranda bulunur.