İftar sofralarınızı şerbetle renklendirin!

İftar sofralarınızı şerbetle renklendirin!

5 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Şerbet, yüzlerce yıllık geleneğimiz…

Şerbet, yüzlerce yıllık geleneğimiz…
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Son zamanlarda sadece ramazanda hatırlansa da, Osmanlı’nın vazgeçilmezi, misafire ikram edilmezse olmaz içeceğiymiş. Ramazanda görmeye alıştığımız, sırtında kocaman ibriği ile “Şerbet…” diye bağırarak dolaşan, şerbeti elindeki bardağa ustalıkla dolduran şerbetçiler, artık bize çok otantik gelse de şerbetler Osmanlı’da altın çağını yaşamış, ferahlatan, lezzetli içeceklerdir. Şerbetin, şekerli, ballı, güllü, baharatlı veya meyve aromalı onlarca çeşidini yapabilirsiniz.
 
Bu sıcak yaz günlerinde oruç tutarken susuyorsanız, hem iftar sofralarına hem de sahura buzlu şerbetler hazırlayabilirsiniz. Sofralarınızda nostalji yapmak isterseniz, işte rengârenk şerbet tarifleri….
 
Gül şerbeti
Malzemeler
125 gr reçellik gül yaprağı

1 tane limonun suyu

1 su bardağı toz şeker

5 su bardağı su

 
Yapılışı
Gül yapraklarını ve şekeri bir kap içerisinde karıştırın. Gül yaprakları tamamen ufalanıp dağılıncaya kadar parmaklarınızla ezerek yoğurun. Üzerine su ve limon suyunu ekleyip şeker eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu şerbeti 5 saat boyunca buzdolabında bekletin. İnce bir tülbentle süzdükten sonra servis edebilirsiniz.
 
Kızılcık şerbeti
Malzemeler
1 kg kızılcık

2 su bardağı su

2 limonun suyu

1 kg toz şeker

 
Yapılışı
Kızılcıkları yıkayın ve kevgirin içinde iyice bastırarak ezip suyunu süzün. Ezdiğiniz kızılcıkların suyuna toz şeker ve suyu ekleyerek koyu şurup haline getirin. Hazırladığınız bu karışıma limon suyu ila ve edip kaynatın ve soğumaya bırakın. Servis yapacağınız zaman dilediğiniz miktarda su ekleyip soğuk servis edebilirsiniz.
 
Meyankökü şerbeti
Malzemeler
1 avuç meyankökü

1 çay kaşığı

karbonat

2-3 tane karanfil

1 kabuk tarçın

1 litre su

 
Yapılışı
Bir avuç meyan kökünü bez bir torbaya ya da süzgeçe koyun. İçine karbonat, karanfil ve tarçını ilave edin. En son olarak da 1 litre suyu ekleyip 2-3 saat boyunca demlendirin. Demlenen şerbeti süzüp buz ilave ederek soğuk olarak servis edebilirsiniz.
 
Limonata
Malzemeler
6 tane limon

2 su bardağı

Toz şeker

5 su bardağı su

 
Yapılışı
Limonların kabuğunu rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Kabukları şekerle iyice ovun. Limonların suyunu sıkın. Kalan posalı kabukları şekerin içine atın. Bu kabukları da iyice ovun. Limon suyunu ve suyu koyup şeker eriyinceye kadar iyice karıştırın. Dolapta bir saat bu şekilde bekletin. Tel süzgeç ile sürahiye süzün. Buz ve bir tane nane yaprağı ile servis yapabilirsiniz.
 
Kayısı şerbeti
Malzemeler
1 kg taze kayısı

7 su bardağı su

1 limonun suyu

Yarım kilo tozşeker

 
Yapılışı
Kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkarın. Geniş bir tencerenin içine yıkanmış kayısıları alın. Üzerine su ve şekeri ekleyerek 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Kayısılar yumuşayınca ateşten almadan içine limon suyunu ekleyip 1-2 dakika daha kaynatın. Bir kaşık yardımıyla iyice karıştırıp soğumaya bırakın. Soğumuş olan şerbeti ince telli bir süzgeçten veya blender’dan geçirerek buzdolabında soğumaya bırakın. Servis ederken içine buz parçacıkları koyabilirsiniz.
 
Haber: Aslıhan Karagöz