İstanbul’un En Güzel Sokakları

İstanbul’un En Güzel Sokakları

13 Şubat 2019 0 Yazar: admin

16 milyona yaklaşan nüfusu ve kozmopolit yapısıyla Türkiye‘nin en kalabalık yerleşim yeri olan İstanbul, mimari dokusunu ve sıcak atmosferini koruyan sokaklarıyla, güzelliğini canlı tutmayı başarıyor. Her geçen gün daha popüler hale gelen bu şirin sokaklar, hem fotoğraf tutkunları hem de İstanbul aşıkları için oldukça cezbedici bir görümüme sahip.

İstanbul’un En Güzel Sokakları

1. Galip Dede Sokağı, Karaköy

Galip Dede Sokağı, İstiklal Caddesi’ni Karaköy’e bağlayan en önemli bağlantı noktalarından biri. Ceneviz Kolonisi döneminden bugüne dek varlığını koruyan ve günümüzde İstanbul’un en eski sokakları arasında anılan Galip Dede Sokağı, ismini Türk tasavvuf edebiyatının ünlü isimlerinden olan Şeyh Galip’ten alıyor. Şeyh Galip’in mezarı da, sokağın başında bulunan Galata Mevlevihane’sinde yer alıyor.

Dik ve dar bir yokuş üzerinde kalan bu sokakta, birbirinden etkileyici tarihi binaları, irili ufaklı dükkanları ve küçük kafeleri görebilirsiniz. Sokak, son yıllarda birbiri ardına açılan müzik aleti dükkanları sayesinde, müzik aleti satın almak isteyenlerin cevahir günlük kiralık oda ilk adresi haline gelmiş. 1900’lü yılların başında antikacılar, pastaneler, sahaflar ve pulcularla çevrili olan sokağın en eski dükkanı ise 1920 yılında açılan Librairie de Pera isimli bir kitapçı. Attığınız her adımda farklı bir renk ve sesle karşılaşacağınız bu sokak, İstanbul’da mutlaka uğranılması gereken yerlerden.

2. Fransız Sokağı, Beyoğlu

Uzun yıllar Cezayir Sokağı olarak bilinen, 2000’li yılların başında yapılan yenileme projesinin ardından Fransız Sokağı ismini alan bu otantik sokak, İstiklal Caddesi‘ndeki Galatasaray Lisesi’nin arka tarafında yer alıyor. İstanbul’da Fransız kültürünü canlı tutmak için hayata geçirilen bu proje sonrasında oldukça renkli bir görünüme kavuşan, bugün gelinen noktada ise şehrin eğlence yaşamına yön veren sokaklardan biri olan Fransız Sokağı, günün her saati canlı kalmayı başarıyor.

Akşam yemeklerinin, kahve kaçamaklarının ve arkadaşlarla çıkılan gece eğlencelerinin buluşma noktası olan bu hareketli sokakta, leziz sıcak şarapların mecidiyeköy günlük kiralık oda tadına bakmayı ihmal etmeyin. Eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği Fransız Sokağı, sanat galerileri, geniş merdivenlerin süslediği dar sokakları ve renkli binalarıyla İstanbul’da keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin popüler adreslerinden.

3. Merdivenli Yokuş, Balat

Sokaklarında oyun oynayan çocuk sesleri yankılanan Balat, eski evleri ve güleryüzlü insanlarıyla İstanbul’da mahalle kültürünü koruyan sayılı yerlerden biri. Fotoğraf karelerinden görmeye alışık olduğunuz şu meşhur Merdivenli Yokuş ise semtin en popüler sokağı sayılabilir. İki yanında uzanan merdivenlerin arasında kalan yokuşu nedeniyle bu ismi alan sokakta, yan yana sıralanmış eski ve rengarenk evlerin yarattığı görünüm oldukça etkileyici.

Sıcak atmosferi ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerine cezbedici bir atmosfer sunan Balat’a gelirken ayağınıza rahat bir ayakkabı giymeyi unutmayın. Yoksa, dik yokuşlar ve merdivenlerle çevrili bu semtte dolaşmak eziyete dönüşebilir. 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Balat’ta, Merdivenli Yokuş’un yanı sıra Çoban Çeşmesi Sokak, Fener Külhani Sokak, Yıldırım Caddesi ve Kiremit Caddesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

4. Perihan Abla Sokağı, Kuzguncuk

Kuzguncuk semti, yeşilin en güzel tonlarını saklayan Fethi Paşa Korusu, tarihi evleri, boğazın hafif esintisini duyacağınız mis kokulu havası ve sıcacık mahalle kültürüyle nefis bir yer. Uzun yıllar Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanların bir arada huzur içinde günlük kiralık şişli yaşadığı bir semt olan Kuzguncuk, son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken bir yer haline geldi.

Üsküdar sınırları içerisinde kalan Perihan Abla Sokağı ise Kuzguncuk’un en sevilen ve en popüler sokaklarından. Sokağın bu kadar tanınmasında güzelliğinin ve doğal atmosferinin yanı sıra burada çekilen televizyon dizilerinin de etkisi büyük. Hatta sokağın ismi de 90’lı yıllardan önce doğanların çok iyi bildiği Perihan Abla dizisinden esinlenerek koyulmuş. Küçük ama sevimli kafeleri, misafirperver insanları ve insanı dinlendiren neşe dolu ortamıyla kendine hayran bırakan bu sokak, sizi İstanbul’da yaşamaya ikna edecek bir dünya saklıyor.

5. Serdar-ı Ekrem Sokak, Galata

Sanat ve moda dünyasından gelen ünlü isimlerin gözdesi olan Serdar-ı Ekrem Sokak, içinden geçerken ‘keşke biraz daha uzun olsaymış’ diye düşündürecek kadar etkileyici bir atmosfer ve görünüme sahip. Yolun iki yanında sıralanan ve restore edilmeyi bekleyen eski evlerinin çoğu tarihi eser statüsünde olan bu sokak, fotoğraf meraklıları için de oldukça hoş kareler oluşturuyor.

Tarihi evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla İstanbul’un en güzel yüzlerinden birini yansıtan bu sokakta, birbirinden ünlü markaların moda ve tasarım dükkanlarının yanı sıra ikinci el eşya satan atölyeler ve çeşitli dükkanlar da bulunuyor. Son yıllarda şehrin en kalabalık ve hareketli noktalarından birine dönüşen Serdar-ı Ekrem, Galata Kulesi’ne çıkan en harika sokaklardan biri.