Kabul edersen, özgürsün!

Kabul edersen, özgürsün!

12 Mart 2020 0 Yazar: admin

İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabul etme. Bu aşamalardan geçerek yaşadığınız bir kaybı ya da değişimi kabul edebilirsiniz. Bu aşamalardan geçmek gereklidir, sağlıklı olanı budur!

İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabul etme. Bu aşamalardan geçerek yaşadığınız bir kaybı ya da değişimi kabul edebilirsiniz. Bu aşamalardan geçmek gereklidir, sağlıklı olanı budur!
Bir kayıp ya da değişim ile yüz yüze geldiğinizde verdiğiniz tepkilere dikkat edin! Her şeyin sonu gelmiş olamaz! Hayat devam ediyor ve sorunların karşısında aklı başında durabilmek gerek. Ama nasıl?
 
Nasıl olacak da huzurlu konuma erişeceksiniz? Çıplak gerçekliğe gözlerinizi kırpmadan ya da onları kaçırmadan nasıl bakacaksınız? Hayatın ve diğer insanların üzerinize yıktığı tüm kayıplar, değişim ve problemlerle nasıl başa çıkacaksınız?
 
Kabul edeceksiniz! Çünkü kabul etme sanatını öğrenerek, hayatın darbelerine karşı kendinize güvenli bir kalkan oluşturabilirsiniz.
 
Üstelik kabul etme sanatını öğrenmek hiç de zor değil. Bunun için beş aşamadan geçmeniz gerekiyor. Bu aşamaları izlerken yorulabilirsiniz ama sonunda varacağınız yer büyük bir rahatlama olacak.
 
İnkar
Bu bir şok, hissizlik, panik ve gerçekliği genel olarak kabul ya da fark etmeyi reddetme durumudur. Değişen şeyleri eski yerlerine koymak ya da o durumu yok saymak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Bu aşamada çok fazla endişe ve korku vardır. Şu tepkiler verilebilir: “Hayır, bu gerçek olamaz!”
 
“Sorun edecek bir şey değil!”
 
“Umurumda değil!”
 
Bunların dışında uyuma, saplantılı hale gelme, takıntılı davranışlar edinme, başka şeylerle meşgul olma, ağlanacak şeye gülme, gülünecek şeye ağlama gibi tepkiler de olabilir.
 
İnkar mekanizmasını, bilmenin sizi fazlasıyla rahatsız edeceği şeyleri farkındalığınızın dışında tutmak için kullanırsınız. Acı, kayıp ve değişime karşı verilen doğal bir tepkidir.
 
Öfke
Kaysınızı inkar etmeyi bıraktığınızda diğer aşamaya ilerlersiniz: Öfke. Makul olabilir ya da olmayabilir. Onu dışarı vurabilirsiniz ya da mantıksızca önünüze çıkan herkese ve her şeye kusabilirsiniz. Kaybettiğiniz şey için kendinizi, Tanrı’yı ve etrafınızdaki her şeyi suçlayabilirsiniz. Biraz sinirli, biraz kızgın, tamamen öfkeli ya da ruhunuzu sallayacak kadar şiddetli bir gazabın içinde olabilirsiniz.
 
Pazarlık
Sakinleştikten sonra hayatla, kendinizle, diğer kişiyle ya da Tanrı’yla pazarlık yapmaya teşebbüs edersiniz. Eğer siz şunu ve şunu ve diğer kişi de bunu veya bunu yaparsa kaybetmeniz gerekmeyecektir. Bunu, kaçınılması ertelemeye çalışmak için yapmazsınız, onu tamamen engellemeye çalışıyorsunuzdur. Bazen öne sürdüğünüz anlaşma koşulları mantıklı ve verimlidir.
 
Depresyon
Yaptığınız pazarlığın bir sonuç vermediğini gördüğünüz noktada gerçekliği dışarıda tutmak için verdiğiniz mücadeleden yorgun düştüğünüzde ve hayatın size zorlamış olduğu şeyin farkına varmaya karar verdiğinizde… Üzgün, bazen fazlasıyla depresif bir hale gelirsiniz. Bu bizim her türlü bedel karşılığı kaçınmaya çalıştığımız şeydir. Süreç tamamen ve bütünüyle tamamlandıktan sonra, depresyon ortadan kalkacaktır.
 
Kabul etme
Gözlerinizi kapattıktan, tekmeledikten, haykırdıktan, pazarlık yaptıktan ve sonunda acıyı hissettikten sonra bir kabullenme durumuna erişirsiniz. Olan şeyle barış içindesinizdir. Kalmakta özgürsünüz, devam etmekte özgürsünüz. Özgürsünüz! Ne kadar küçük ya da önemli olsa da kaybınızı kabul ettiniz. Uyum sağladınız ve yeniden organize oldunuz. Mevcut koşullarınızla ve kendinizle huzurlu bir duruma geldiniz. İşte bu!
 
Bu süreci yakından tanıyın. Sürecin tamamını, küçük bir kayıp için otuz saniyede tamamlayabilirsiniz. Eğer önemli bir kayıpsa yıllarca ya da bir ömür boyu sürebilir. Eğer bunun normal bir süreç olduğunu ve her aşamasının yaşanması gerektiğini öğrenirseniz işiniz kolaylaşacaktır.
 
Hayatın indirdiği darbeleri, onlarla daha iyi başa çıkmanızı sağlayacak kadar hazırlıklı olana dek inkar yoluyla uzak tutmalısınız. Öfke ve suçlama duygularını onları sistemden çıkarana kadar hissetmelisiniz. Pazarlık etmeye çalışmalı ve ağlamalısınız. Kendi iyiliğiniz ve mutlak kabullenişiniz için birer birer her aşamada uygun bir süre geçirmelisiniz. Unutmayın; keder çok fazladır. Bu nedenle kabul etme sanatını öğrenin!
 
(Kaynak: İlişkilerde Bağımlılığa Son/ Melody Beattie)
 
Yarın: Zihinsel yeteneklerimizle kendimize güveni artırabiliriz.
 
Hazırlayan: Fatma Belgin