Kafein hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Kafein hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

5 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Kafeinle ilgili neredeyse her şeyi hafife alıyoruz. İşte Kafeini neden biraz daha ciddiye almamız gerektiğinin nedenleri…

Kafein laboratuar fareleri gibi davranmamıza yol açıyor

Özellikle kahve ve çaydaki kafein, hayatımızda kalıcı davranış modellerinin oluşmasına yol açıyor. Sabahları zor kendimize geliyor,  akşamüzeri ise enerjimizin azaldığını hissediyoruz. Bunlar için ürettiğimiz çare ise, bir fincan kahveden ibaret. İnsanlar aylar, yıllar ve hatta onyıllar boyunca tek bir günü bile kafein almadan geçirmiyorlar. Bu da kafeinin ne kadar güçlü bir madde olduğunu gösteriyor.


Kafein etikette belirtilmek zorunda değildirBazı ülkelerde içecek şirketlerinin kafeini ürün etiketinde içerik olarak belirtmesi zorunlu değildir. Coca-Cola ve Pepsi gibi büyük şirketler ürün içeriğindeki kafeini kendi arzularıyla belirtmektedir. Gazlı içeceklerin kafein içerip içermediğini ise ancak etiketi okuyarak anlayabilirsiniz.


Kahvede gazlı içeceklerden daha çok kafein var  

Günde beş kutu kafein içeren gazlı içecek tüketseniz bile, aldığınız miktar birçok kahve içicisine göre oldukça düşük. Enerji içecekleri için elbette başka bir değerlendirme yapmak gerekiyor.


Günde bir fincan sert kahve, bağımlı hale gelmeniz için yeterlidir

Araştırmalar, düzenli olarak günde 100mg kafein tüketen insanların birçoğunun kafein tüketimini birden bıraktıkları takdirde yoksunluk sendromu yaşadığını gösteriyor. Bu yaklaşık üç kutu gazlı içecek ya da sertlik derecesine bağlı olarak bir ya da iki fincan kahve, anlamına geliyor.


Çok fazla kafein alımı sağlık sorunlarına yol açabilir 

Çok fazla kafein tüketiminin yol açtığı en bilinen sağlık problemlerinden biri insomnia veya uykusuzluktur. Ancak kafeinin uyku üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişir. Kafein ayrıca gerginliği de tetikler. Kafein aynı zamanda kısır bir döngüye de neden olur:  günü atlatabilmek için kafeine yüklenenler sakinleşmek için genellikle birkaç biraya ya da uyku haplarına ihtiyaç duyarlar. Uyandıklarında normale göre daha yorgun hissettikleri için, kendilerine gelmek için gene kafeine yönelirler.


Kafeine karşı tolerans geliştirmek kolaydır Birçok insan tolerans geliştirdiği için, kafeinin odaklanma kolaylığı ve zihinsel canlılık gibi olumlu etkileri uzun vadeli olmaz. Bugün içtiğiniz kahve, hayatınızda ilk kez içtiğiniz kahveyle aynı etkileri asla göstermeyecektir.

 


Doğal kafein sentetik kafeinden iyi değildir

Doğal kafein size sağlığınız için ekstra destek sağlamaz. Sentetik kafein daha düşük maliyetlidir ve daha yaygın şekilde kullanılır.