Kutup ışıklarının muhteşem şöleni!

Kutup ışıklarının muhteşem şöleni!

24 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Kutup ışıklarını en iyi nerelerden izleneceğini sizler için araştırdık.

Kutup ışıklarını en iyi nerelerden izleneceğini sizler için araştırdık.
Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalara Kutup ışıkları ya da Aurora Borealis denir.
 
Muhteşem renkleri ve ışık şöleni ile herkesi hayretler içerisine düşüren kutup ışıkları belli yerlerden ve sadece belli tarihler arası görülüyor. Yılda sadece iki defa şahit olunan bu olayın ilki mart, nisan arasında, ikinci ve en görkemlisi ise eylül, ekim arasında. Bilim adamları tarafından hala tartışılmaya devam eden kutup ışıkları izlenmeye değer harika olaylardan biri, mutlaka seyredin.
 
Nasıl gideriz, oralarda neler yaparız diye düşünmenize gerek yok. Çünkü kutup ışıklarını izlemek için dünyanın her yerinden turlar düzenleniyor ve insanlar bu ışık şölenini izlemek için bu bölgelere akın ediyor. Kutup ışıklarını en iyi nerelerden izleneceğini sizler için araştırdık.
 
Kanada – Yellowknife


Kanada bölgelerinden Kuzey Batı topraklarının başkentidir. Yaklaşık 18 bin nüfusa sahip olan Yellowknife kutup dairesine 400 kilometre uzaklıktadır. Yellowknife’ta bulunan Büyük Esir Gölü’nün (Great Slave Lake) donmuş zemininde kutup ışıklarını izlemek için özel turlar düzenleniyor.
 
İzlanda – Reykjavik


Yeryüzünde kutup bölgesine ne yakın yer olan Reykjavik, İzlanda’nın başkentidir. Başkent Reykjavik yakınlarında termik santral butik otelleri bulunmaktadır. Bu termal havuzlarda içki eşliğinde kuzey ışıklarını izleme imkanına sahipsiniz. Diğer bir seçenek ise başkent yakınlarındaki Thingvellir Ulusal Park’ından da izlemek mümkün.
 
Norveç – Tromsö


Tarihi ahşap evleri ile ünlü şehir, İsveç’in kuzeyinde bulunmaktadır. Kasım ve mart ayları arasında Kutup ışıkları ile boyanan şehir, bu zamanlarda turist akınına uğramaktadır.
 
ABD – Alaska, Fairbanks


Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Alaska eyaletinin 30 kilometre kuzeyindeki tepelerde, kutup ışıklarını izlemeye gelenler için özel pansiyonlar bulunmaktadır.
 
Finlandiya – Rovaniemi / Ivalo


 Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Rovaniemi ve Ivalo isimli iki köyde kutup ışıklarını izlemek isteyenler farklı bir mekanlar bulunmaktadır. Bunlardan en ilginç olanı ise, ormanlar içine gökyüzü gözlemcileri için cam tavanlı özel odalar bulunmaktadır.