Şeftalili tart

Şeftalili tart

24 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Mevsim meyvelerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri de tart yapmak. Şeftalili tart tarifi bugünler için ideal!

Mevsim meyvelerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri de tart yapmak. Şeftalili tart tarifi bugünler için ideal!
Mevsim meyvelerini en iyi tüketmenin bir yolu da yapılan tartları bu meyvelerle süslemek. Günlerden yaz, meyvelerden de şeftalinin zamanı olunca hafif ve pratik bir tatlı yapmamak için hiçbir geçerli sebebiniz yok. İşte istediğiniz meyvelerle süsleyebileceğiniz pratik tart tarifi geliyor!
 
Tart hamuru malzemeleri:
 2 su bardağı un
100 gr margarin
1 çay bardağı pudra şekeri
1 yumurta
1 paket vanilya
 
Tart kreması malzemeleri:
 5 su bardağı süt
Yarım su bardağı un
Yarım su bardağı nişasta
1 buçuk su bardağı şeker
1 yumurta
 
Yapılışı:
 Önce tart hamuru yapmakla işe başlayın. Bir kapta önce kuru malzemeler olan un, pudra şekeri ve vanilyayı karıştırdıktan sonra margarin ve yumurtayı da ekleyin. Yumuşak bir kıvam elde edinceye kadar yoğrulan bu hamuru yarım saat dolapta dinlendirin.
Hamur dolapta dinlenirken tartın kremasına geçin. Sos tenceresine süt, un, nişasta, şeker ve 1 yumurtanın hepsini koyduktan sonra yüksek ateşte devamlı karıştırın. Muhallebi kıvamına gelip krema göz göz olunca ocaktan çekin ve soğumaya bırakın.
Dolapta yarım saat dinlenmiş hamuru çıkarın ve tart kalıbınızın ebatı kadar oklava ile açın. Hamuru kalıba yerleştirdikten sonra kabarmaması için çatal ile her tarafına delikler açın ve üzerine yağlı kağıt koyun.  Bu kağıdın üzerine ağırlık yapması için istediğiniz bir bakliyat veya kuru yemiş koyabilirsiniz. Benim her tart yapımında kullandığım bakliyatlarım var, her işlemde aynılarını kullanıyorum. Ağırlık yapması için koyduğunuz bakliyatla beraber 180 derecelik fırına verin. Hem tart kreması hem de hamur soğuduktan sonra kremayı tartın üzerine yayın. İnce ince dilimlediğiniz şeftaliyi dizin ve üzerine sabit kalması için hazır jöle sürebilirsiniz.
 
Yazı: Gizem Gamgam