Şimdi göl zamanı

Şimdi göl zamanı

12 Mart 2020 0 Yazar: admin

Sapanca’ya, Abant’a, Yedigöller ve Gölcük’e gitmenin tam zamanı…

Sapanca’ya, Abant’a, Yedigöller ve Gölcük’e gitmenin tam zamanı…
Yaz bitip kış gelmeden, sonbahar yaprakları sararmaya başlamışken vakit ayırıp Sapanca’ya, Abant’a, Yedigöller ve Gölcük’e gitmenin tam zamanı… Sapanca Gölü’nün kıyısı, yürümek ve bisiklete binmek için; Abant ile Yedigöller ise nefis fotoğraf kareleri için… Haydi Instagram’ınız bayram etsin
 
Sapanca, Kartepe ve Maşukiye
Sapanca, İstanbul’a bir buçuk saatlik mesafede… Eskiden doğru düzgün kalınabilecek bir tek Richmond vardı. Birkaç yıl önce açılan Güral ve birkaç küçük butik otel ile artık pek çok alternatife sahip. Gün içinde vakit geçirmek içinse çok alternatif var. Hemen yanı başındaki Maşukiye ve Kartepe de güzel ve özel yerler.
 

 
Gölcük
Gazelle Tur’u biliyordum ama aynı adla bir otelleri ve restoranları olduğunu bilmiyordum. Geçen hafta Bolu, Gölcük’te gölün en güzel manzarasına sahip restorana gittim. Mönü yöresel mutfaktan basit ama lezzetliydi. Tam da arayıp bulamadığımız şey aslında. Basit yemekleri nasıl kötü yapabiliyorlar anlamış değilim zaten. Mesela adı köfteci olan lokantanın iyi köfte yapamaması nasıl izah edilebilir! Gazella Restoran mutfağı ve servisiyle tekrar gitmeyi hak ediyor.
 
Yedigöller
İrili ufaklı göllerin ve ağaçların arasından sızan güneşin yarattığı ışık oyunları; sarı, yeşil kızarmış yaprakların rengârenk görüntüsüyle Yedigöller tam bir yürüyüş ve fotoğraf cenneti. En son birkaç yıl önce gitmiştim. Bolu merkez ile Yedigöller arasında virajlı yol son derece kötüydü. Şimdi bu yolun önemli bölümü yenilenmiş. İstanbul ve Ankara’dan hemen hemen aynı uzaklıkta olan bölge, günübirlik seyahatler içinde ideal. Sadece Yedigöller değil elbet, Abant, Kartalkaya gibi pek çok alternatif var. buralara gelmek için. Gece kalınacaksa her bütçeye uygun oteller var.
 

 
Hatıralarda kalmasın
Yurtdışında en çok imrendiğim şey, kuşkusuz bisikletin hayatın içindeki yeri. İnsanların işlerine, okullarına bisikletle gitmesine çok özeniyorum. Salt bir spor aracı değil ulaşım aracı olarak hayatın bir parçası, modernitenin en önemli göstergesi. En güzel ve faydalı ulaşım aracının ülkemizde “çocukluğa dair hatıralar” olmasının ötesinde, hayatımızın sonraki döneminde yer almaması üzücü. Ancak 3 yıl önce çok güzel bir proje başlatıldı: Sarı Bisiklet. Daha önce İstanbul’da iki bisiklet rotasında gerçekleştirilen proje bu kez Sapanca’da göl kenarındaki bisiklet parkurunda düzenlendi. Yaklaşık 400 Eti çalışanı İstanbul ve Eskişehir’den gelip 6 kilometre pedal çevirdi. Bir haftasonu siz niye denemeyesiniz. Çok keyifli, kış gelmeden acele edin!
 
Yazı: Levent Özçelik