Sofrada Azeri lezzetleri

Sofrada Azeri lezzetleri

12 Mart 2020 0 Yazar: admin

Azeri yemekleri ve sadece Hazar Denizi’nde bulunan asetrin balığı için Azerbaycan’a gitmeye gerek yok. İstanbul Küçükyalı sahilde bu balığın tadına bakmak mümkün.

Azeri yemekleri ve sadece Hazar Denizi’nde bulunan asetrin balığı için Azerbaycan’a gitmeye gerek yok. İstanbul Küçükyalı sahilde bu balığın tadına bakmak mümkün.
İstanbul’da 6 ay önce bir Azeri restoranı açıldı. Adı Asetrin. Mekânın sahibi Aladdin Yusifkanan’ın Bakü’de de bir restoranı var. Asetrin’in mutfağında kullanılan malzemelerin büyük bir bölümü Azerbaycan’dan getiriliyor. Mesela tavuk konusunda çok iddialılar. “Bizim mutfağa giren tavuklar hem yürüyor hem de koşuyordiyorlar… Pişirme yöntemleri bizim mutfağımızdan çok uzak değil, kardeş coğrafyaların benzerlikleri lezzette de kendini gösteriyor. Lüle kebabının görünüşü Urfa kebabına benziyor. Ama Urfa kadar baharatlı değil, közde pişmiş etin kendi aroması damağınızı şenlendiriyor.
 
Mekânın alemetifarikası, “asetrin” balığı. Sadece Hazar Denizi’nde bulunan bu değerli balık, dünya mutfaklarında mücevher muamelesi görüyor. Küçükyalı sahilindeki mekân da adını bu balıktan alıyor. Restoranda, bizim sofralarımızda pek de alışık olmadığımız bu balığın sarmasından fümesine pek çok farklı şeklini bulmak mümkün. Ne var ki, Mayıs-Ekim arasında asetrin avlanmıyor. Bu yüzden şu sıralar daha çok füme asetrin sofrayı süslüyor. Yani aklınızda bulunsun, mevsiminde 150 kiloya kadar çıkan asetrinin tadına bakmak için en uygun zaman kış ayları


 
 
Rengârenk kompostolar
Azeri mutfağında tıpkı bizdeki gibi pilav önemli bir yere sahip. Pilav servisi başlamadan Aladdin Yusifkanan, pilav için daha çok İran pirinci kullanmayı tercih ettiklerini söylüyor. Bir de bir pilavın geçer not alabilmesi için pirinçlerin tek tek sayılması gerektiğinden bahsediyor. Pilavla birlikte sofraya her çeşit meyveden yapılan kompostolar geliyor. Onlar kompostoya meyve suyu muamelesi yapıp bardaklarda sunuyor. İçinde meyveleriyle rengârenk kompostolar bardakta da gayet şık görünüyor. Final, Azeri usulü demlenmiş kekik çayı ve siyah çayla yapılıyor. Çay, yanında birkaç çeşit reçelle servis ediliyor.
 
 
 
 
Yazı: Nur Toprakoğlu