Yaz Güzeli Begonvil Bitkisinin Bakımı ve Özellikleri

Yaz Güzeli Begonvil Bitkisinin Bakımı ve Özellikleri

10 Eylül 2018 0 Yazar: admin

Begonvil bitkisi; Akdeniz bitkisi olup kışın yaprak döker.

Latince ismi Bouganvillea’dır. Gelin duvağı diye de bilinmektedir.

Begonvil bitkisi piyasada çalı, sarmaşık, ağaç ve ağaççık formunda bulunur. Sarmaşık olarak İyi bakıldığı sürece 10-15 metreye kadar çıkabilir.

En çok bilinen çicek rengi koyu pembe olup lila, sarımsı, turuncumsu ve açık pembe renkleri de bulunmaktadır.

Çiçeklenme süresi ortam ısısına ve sıcaklığa göre değişmektedir. Kimi yerlerde sonbahar mevsim başlangıcı; kimi yerlerde sonbahar mevsim sonuna kadar çicekleri açmaktadır.

Güneşli ve nemli ortamları ve açık alanları sever.

Begonvillerin; hızlı, güzel ve tok gelişmesi için budama işleminin yapılması şarttır. Begonvillerin mevcut formlarına(çalı, sarmaşık…..) göre budama gerçekleştirilirse daha kontrollü büyümesi sağlanır.

Begonviller; gövdesi kalınlaştıkça daha çok dal verir bu da çicek miktarını azaltır. Mümkün olduğunca yaşlı dalları kesin.

Sonbahar ve ilkbahar budamaları ne kadar doğru yapılırsa yaz mevsiminde çicek kalitesi o kadar artar ve  bitki sağlıklı gelişme gösterir.

Begonvil bitkisi hem saksı içerisinde hem bahçenizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Saksıda yetiştirdiğiniz begonvillerde çicek ve yaprak dökülmeleri gözleniyorsa hemen saksısını bir boy büyük saksı ile değiştirin. Değişim sırasında köklerini sarsmadan dikimi gerçekleştirin.

Begonvilleri; kış mevsiminin donundan korumak için bitki koruyucu örtülerle sarın ve bitkiyi soğuktan koruyun.

Begonvilleri bol sularsanız zamanla çiceklerinin azalmasına sebep verirsiniz. Mutlaka toprak kuruluğuna göre yeterli sulama yapınız. Özellikle çiceklenme döneminde bol sulamadan kaçınınız.

Özellikli toprak isteği olmamakla birlikte iyi drene edilmiş gübreli, kumlu,killi kırmızımsı topraklarda daha iyi gelişme gösterir.

Toprağı ph 6-7 arasındaki asitli ve nötr topraklar da bitki daha hızlı büyür ve çiceklenme fazlalığı artar.

Begonviller çelik yöntemi ile çoğaltılmaktadır.

Begonvil bitkileri eski yapraklarını dökerek sürekli kendilerini yenilerler. Gövdelerinde dikensi yapılar nedeniyle dikim esnasında dikkatli olunması gereklidir.

Sevgi, Huzur, Mutluluk Peşinizi Bırakmaması Dileğimle…………..

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ///PEYZAJ MİMARI