Yüzdeki ölüm üçgenine dikkat!

Yüzdeki ölüm üçgenine dikkat!

7 Eylül 2018 0 Yazar: admin

Bu bölgedeki bir sivilceye, akneye dokunmadan önce iki kere düşünün! Dermatologlar burun, ağız ve gözler arasındaki bölgeye ‘ölüm üçgeni’ adını veriyor. Uzmanlar yüzün bu bölgelerinde çıkan sivilceleri sıkmanın ölümcül tehlikesini açıkladı.
Yüzdeki ölüm üçgenine dikkat!

New York Langone Tıp Merkezi’nde dermatoloji klinik profesörü olan Jeremy Brauer’e göre, bu bölgede bulunan damarlar beyinde “kavernöz sinüs” e yol açıyor. Sivilceleri sıktığımızda ellerimizden ve havadan gelen bakterilerden kaynaklanan kirler, açık yaraları enfekte ederek ciddi enfeksiyonları tetikliyor.

Damarlar daha sonra, beyin üzerinde baskı uygulayan, kısmi veya tam felce yol açan ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanan enfeksiyonları içeren pıhtılar oluşturabiliyorlar.

Yüzdeki ölüm üçgenine dikkat!

Bölgede oluşan enfeksiyonlar veya burun iç kıllarındaki mikrobik tehditler, bakterilerin direkt bu sinüse bulaşmasını sağlıyor. Böyle bir durumda kavernöz sinüsü trombozu, yani kanın pıhtılaşması sonucu damar tıkanıklığı hızlı bir şekilde görülüyor.

Tedavi edilmediği takdirde, sinüs boşluğunun bir enfeksiyonu da, görme kaybı, beyin apsesi ve menenjite neden olabiliyor.

Yüzdeki ölüm üçgenine dikkat!